
“Mogućnost primjene logoterapije na različitim radnim mjestima psihologa”
U Tjednu psihologije, raduje nas najaviti vam predavanje Viktor Frankl Centra – Zagreb, na temu: “Mogućnost primjene logoterapije na različitim radnim mjestima psihologa”
Predavačica: doc. dr. sc. Jelena Maričić
Datum: utorak, 4. ožujka 2025.
Vrijeme: 18:00
Lokacija: Viktor Frankl Centar – Zagreb, Donje Svetice 40
Sudjelovanje na predavanju je besplatno, ali zbog ograničenog broja mjesta prijava je obavezna.
Na predavanju ćemo istražiti kako logoterapijska načela mogu obogatiti rad psihologa u različitim profesionalnim okruženjima.
Radna mjesta psihologa obiluju brojnim izazovima, s obzirom da se najčešće radi o zahtjevnom radu s ljudima, gdje se od psihologa očekuje da umanji njihove probleme, često uz vrlo manjkave resurse. To je mnogim psiholozima iznimno opterećujuće, s obzirom da su svojim izborom profesije odabrali biti pomagači, no u datim okolnostima često nije moguće dostatno se posvetiti potrebama osoba koje susreću, niti se nositi s njihovim različitim zahtjevima te zahtjevnima nadređenih.
Logoterapija kao psihoterapijski pravac nudi vrijedne smjernice za suočavanje s različitim teškoćama s kojima se susreću stručnjaci pomagačkih profesija, stoga što se usmjerava na važnost prepoznavanja zadaća koje su u tom trenutku zaista namijenjene nama, kao i toga što mi kao jedinstvena osoba možemo pružiti u konkretnoj situaciji. Ovaj pravac prepoznaje potencijal osobe da stvara, s jedne strane, no također joj daje i alate za suočavanje s nepromjenjivim, uz poticanje da prepoznaje i ono lijepo i vrijedno u svome okruženju. Suprotstavlja se poimanju da čovjek treba voditi računa isključivo o vlastitim potrebama, kao i drugim plitkim i dugoročno neučinkovitim „receptima“, već ga doživljava kao biće zajednice, koje svoje odluke može donositi odgovorno prema sebi i drugima, tragajući za najsmislenijim rješenjem.
Logoterapijska načela su stoga iznimno primjenjiva u području obrazovanja, gdje sudjelujemo u formiranju mladih osoba koje su nam povjerene; u području socijalne skrbi, gdje se korisnici najčešće susreću s velikim, a nekada naizgled i nepremostivim preprekama; u području zdravstva, gdje pacijenti trebaju razviti adekvatne načine suočavanja sa svojih zdravstvenim poteškoćama te se usmjeriti i na aspekte života koji nisu pogođeni bolešću. Iako se logoterapija na prvi pogled može činiti manje primjenjiva u „materijalistički usmjerenom“ području rada u privatnim tvrtkama i korporacijama, suvremena praksa vodećih logoterapeuta pokazuju njezinu veliku primjenjivost i ondje.
Temeljem navedenoga, vjerujemo da će Vam ovo predavanje dati dodatnu podršku u vašem profesionalnom i osobnom djelovanju!
O predavačici: Doc. dr. sc. Jelena Maričić zaposlena je na Odsjeku za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija, gdje drži kolegije iz područja socijalne psihologije, psihoterapije i savjetodavnog rada. Prije edukacije iz logoterapije, završila je edukaciju iz integrativne gestalt psihoterapije, a već 20 godina volontira i surađuje u Psihološkom centru TESA, u kojem pruža telefonsko savjetovanje i savjetovanje uživo te povremeno drži radionice i edukacije. Na fakultetu je sunositeljica kolegija Studentska praksa, u sklopu kojeg organizira studentsku praksu te nastoji osnažiti studente u povezivanju njihovih znanja stečenih na studiju s praktičnim iskustvima na radnim mjestima psihologa te usmjerenjima za njihov profesionalni razvoj. U Viktor Frankl Centru – Zagreb, zajedno s kolegicama Sanjom Pavičić-Maslać, voditeljicom Centra i Leom Murn, specijalizanticom psihijatrije, drži psihoterapijsku edukaciju iz logoterapije i egzistencijalne analize. Radi se o iznimnoj edukaciji, u kojoj naše edukante osnažujemo logoterapijskim znanjima, stavljenima u kontekst drugih psihoterapijskih pravaca te suvremenih znanstvenih nalaza. Uz predavanja i grupne aktivnosti, značajno doprinosimo i iskustvu osobnog rasta edukanata kroz individualno praćenje. Ono se odvija na nekoliko razina; kroz detaljne povratne informacije na njihove domaće zadaće te na individualne razvojne profile, u kojima promišljaju teme obrađene na edukacijskim vikendima i povezuju ih s vlastitim iskustvom, kao i kroz individualne razgovore na kraju svakog semestra.
Radujemo se Vašoj prijavi te ćemo vam se povratno javiti!